Polski przemysł przyspieszył w grudniu. Przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w 2021 r.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Po dwóch miesiącach stagnacji, indeks PMI polskiego przemysłu zaliczył najwyższy od pół roku wzrost. Przedsiębiorcy optymistycznie patrzą w przyszłość, a dodatkowo przyspiesza gospodarka w strefie euro, zwłaszcza w Niemczech.

Indeks PMI sektora przemysłowego w Polsce wreszcie ruszył w grudniu 2020 r. po dwóch miesiącach stagnacji – donosi IHS Markit. Wyniósł 51,7 pkt., po tym gdy w listopadzie i październiku znajdował się na poziomie 50,8 pkt. To już szósty miesiąc z rzędu kiedy wskaźnik wyniósł powyżej granicy 50 pkt., która oznacza wzrost gospodarczy.

Grudniowy odczyt oznaczał też najsilniejszą od lipca poprawę warunków gospodarczych wśród polskich producentów. Według IHS Markit, odczyty indeksu notowane w drugiej połowie 2020 r. były wyższe niż średnia z badań długoterminowych (50,3).

Za poprawną wskaźnika stał przede wszystkim wzrost nowych zamówień oraz dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy. W grudniu zanotowano pierwszy od września wzrost nowych zamówień, które przede wszystkim pochodziły z Europy i Azji. Optymizmem napawa fakt, iż wzrost eksportu był na drugim najwyższym poziomie w ciągu ostatnich trzech lat.

Mimo wzrostu zamówień produkcja przemysłowa w grudniu w Polsce spadła. Wynikało to z problemów z opóźnieniami w dostawach surowców i środków produkcji, szczególnie tych z Azji.

Dodatkowo znacznie wzrosły koszty produkcji. By pokryć bieżące zamówienia przedsiębiorcy sięgali więc po istniejące zapasy wyrobów gotowych.

IHS Markit twierdzi jednak, iż wyniki badań sugerują, że produkcja wyraźnie zwiększy się w nadchodzących miesiącach.

Dodatkowo stosunek nowych zamówień do poziomu zapasów wyrobów gotowych jest najwyższy od ponad dwóch lat co implikuje konieczność zwiększenia produkcji.

„Polscy producenci byli zdecydowanie bardziej optymistyczni w grudniu w kwestii zwiększenia produkcji w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Nastroje (odnośnie przyszłości – przyp. red.) były najlepsze od maja 2018 roku, i powyżej średniej długoterminowej (od 2012 r.). Firmy wiążą pozytywne prognozy dotyczące produkcji z wprowadzeniem nowych produktów i popandemicznym ożywieniem gospodarki” – czytamy w komunikacie.

Optymizmem napawają również wieści z Zachodniej Europy, co jest szczególnie istotne dla polskiej gospodarki. PMI dla strefy euro także wzrósł i doszedł do poziomu 55,2 pkt., w porównaniu do 53,8 pkt. w listopadzie. W Niemczech, które są głównym partnerem gospodarczym Polski, wskaźnik wyniósł 58,6 pkt. i znajdował się na najwyższym od 34 miesięcy poziomie. Wszystkie z badanych przez IHS Markit krajów zaliczyły poprawę indeksu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Tylko w Grecji wskaźnik PMI znajdował się poniżej 50 pkt. Co więcej, optymizm przedsiębiorców co do produkcji w najbliższych 12 miesiącach znajduje się na najwyższym od blisko trzech lat poziomie.

Fot. Pixabay/skeeze

Tagi