Masz newsa? Powiedz nam o tym!

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 14 czerwca br. odciąży przedsiębiorców zatrudniających Białorusinów i Ukraińców. Firma może pobrać zaliczki na podatek dochodowy na podstawie oświadczenia złożonego przez cudzoziemca. Nie potrzebuje certyfikatu rezydencji.

Ta informacja z pewnością ucieszy przedsiębiorców zatrudniających pracowników z Białorusi i Ukrainy. Skarbówka zgadza się, by firmy rozliczały zagranicznych pracowników tylko na podstawie złożonych przez nich oświadczeń – bez potrzeby okazywania certyfikatu rezydencji – informuje “Rzeczpospolita”.

Wynika tak z interpretacji dyrektora KIS  z 14 czerwca (0112-KDIL3-1.4011.103. 2019.2.AMN), o którą zwróciła się spółka zamierzająca zatrudniać Białorusinów i Ukraińców na umowę zlecenie. Firma zakładała, że pracownicy nie będą posiadali certyfikatów rezydencji, ale będą dysponowali pozwoleniami na pobyt oraz pracę w Polsce. Choć będą przebywać w kraju poniżej lub powyżej 183 dni, to będą mieli konta w polskich bankach oraz miejsce zamieszkania na terytorium naszego kraju. 

Pobyt powyżej 183 lub ośrodek interesów życiowych w Polsce

Spółka, zwracając się do KIS, chciała upewnić się, że może traktować jako rezydenta podatkowego zleceniobiorcę, który złoży oświadczenie o posiadaniu w Polsce ośrodka interesów życiowych (centrum interesów osobistych, np. rodzina, lub centrum interesów gospodarczych, np. lub o pobycie powyżej 183 dni w roku). Interpretacja KIS potwierdza tę możliwość, zwracając uwagę na spójnik “lub”, który oznacza, że wystarczy spełnić którąkolwiek z przesłanek, by uznać, że zleceniobiorca posiada miejsce zamieszkania w Polsce. Wtedy, niezależnie od miejsca osiągania dochodów, płaci w Polsce podatek od całości dochodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Powinien on być obliczany na zasadach ogólnych. 

Natomiast zleceniobiorcy, którzy nie mają miejsca zamieszkania na terytorium RP, rozliczają tu tylko dochody z Polski (ograniczony obowiązek podatkowy). W takim wypadku zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, przychody są opodatkowane w formie ryczałtu w wysokości 20 proc. przychodu. 

Ważne informacje uzupełniające 

Zgodnie z interpretacją KIS, zleceniobiorca składający oświadczenie powinien też podać konkretne informacje, które potwierdzą jego autentyczność. W części dokumentu „Informacje uzupełniające”, powinny znaleźć się m.in. dane dotyczące okoliczności zamieszkania w Polsce, uzyskiwania większości lub całości dochodów na terytorium Polski, posiadania rachunku bankowego w polskim banku, zarządzania posiadanym majątkiem na terytorium RP –  czytamy w “Rzeczpospolitej”. 

Jeśli zleceniobiorca nie dostarczy wystarczających informacji w oświadczeniu, zleceniodawca powinien traktować go dla potrzeb podatkowych jako nierezydenta podatkowego.

Fot. Trans.INFO

Komentarze

comments0 komentarzy
thumbnail
Aby ustawić powiadomienia o komentarzach - przejdź do swojego profilu