Chodzi o informacje dotyczące liczby zatrudnionych osób oraz średniej arytmetycznej liczby kierowców zatrudnionych w przedsiębiorstwie, bez względu na formę zatrudnienia. To kierowcy, którzy wykonywali operacje transportowe w roku poprzedzającym obowiązek złożenia informacji, a więc w 2022 r.
Obowiązek ten został wprowadzony przez nowelizację ustawy o transporcie drogowym, wprowadzoną z uwagi na Pakiet Mobilności. Przewoźnicy drogowi, po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu będą mieli taki, coroczny obowiązek – przypomina Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Po raz pierwszy muszą go spełnić w tym roku, właśnie do końca marca. Został więc już tylko tydzień na zgłoszenie.
Zgłoszenia należy przesyłać do organu wydającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego – a więc do starostwa lub GITD, drogą pocztową, osobiście albo za pośrednictwem platformy ePUAP. Szczegółowe zasady dotyczące oświadczeńoraz przykładowy druk można znaleźć na stronie Inspektoratu.




![Tachografy w busach od 1 lipca 2026 r. [FAQ] Kogo obejmie obowiązek, jakie są wyjątki i kary?](https://cdn-trans.info/uploads/2023/08/ee201f7a73e6df8e22298045a1f-1024x610.jpg)



