TransInfo

Fot. ITD

ITD dostanie nowe uprawnienia – rząd wprowadził zmiany do projektu ustawy

Rząd przyjął wczoraj autopoprawkę do projektu ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Zmiana w projekcie doprecyzowuje przepisy dotyczące zgłoszenia przewozu drogowego przez zagranicznych przewoźników.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Pozostało 90% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych zawartych w ramach Pakietu Mobilności. Chodzi m.in. o delegowanie kierowców w sektorze transportu drogowego.

Najważniejszą zmianą, która wczoraj wprowadziła Rada Ministrów jest nowy obowiązek, który będzie dotyczył zagranicznych firm wykonujących międzynarodowy przewóz drogowy na podstawie zezwolenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw transportu albo na podstawie wielokrotnego zagranicznego zezwolenia wydanego przez Międzynarodowe Forum Transportu (zezwolenia EKMT). Taki przewoźnik będzie musiał zgłosić przewóz do rejestru zgłoszeń w ramach systemie SENT. Co istotne, zgłoszenie takie powinno być dokonane przed rozpoczęciem przewozu na terytorium Polski – zaznacza Ministerstwo Infrastruktury.

Oprócz tego autopoprawka rządu zakłada, że dostęp do danych zgromadzonych w rejestrze systemu SENT uzyska Inspekcja Transportu Drogowego. Obecnie dostęp ten jest ograniczony do celu kontroli przewozu tzw. towarów wrażliwych.

Ministerstwo wyszczególniło też dane, które będą podlegać zgłoszeniu przez zagranicznych przewoźników w systemie SENT. Aby zapewnić jednolitość danych dotyczących przewozu gromadzonych w rejestrze będą to m.in.:

  • numer zezwolenia,
  • państwo załadunku i rozładunku towaru,
  • planowane miejsce i data rozpoczęcia przewozu na terytorium Polski,
  • planowane miejsce i data zakończenia przewozu na terytorium Polski.

– Nie tylko dostosowujemy nasze prawo do unijnych wymogów, ale przede wszystkim chronimy polski rynek przed nieuczciwą konkurencją. Nowe przepisy zagwarantują kierowcom odpowiednie warunki pracy i ochronę socjalną, natomiast przedsiębiorcom odpowiednie warunki prowadzenia działalności gospodarczej i uczciwej konkurencji – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Inne zmiany wprowadzone autopoprawką

Poza tym wśród zmian wprowadzonych wczoraj przez rząd jest wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy kwot stanowiących zwrot nieudokumentowanych kosztów poniesionych za korzystanie z urządzeń sanitarnych dla kierowców wykonujących zadania służbowe polegające na wykonywaniu przewozów drogowych.

Zmiany dotyczą także dostosowania polskich przepisów do rozwiązań przyjętych w piątym pakiecie unijnych sankcji ustanowionych wobec Rosji za działania na terenie Ukrainy.

Autopoprawka dotyczy projektu ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, który został przyjęty przez Radę Ministrów 23 maja 2023 r.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi