TransInfo

Fot. Pixabay/distelAPPArath

Branża logistyczna skarży się na oligopol na rynku kontenerów morskich. Co odpowiada Komisja Europejska?

Od 2009 roku funkcjonują przepisy, wyłączające spod zasad unijnej konkurencji międzynarodowe konsorcja żeglugowe. W efekcie “zachodzi proces koncentracji potencjału przewozowego przez wąską grupę liderów funkcjonujących na tym rynku” - przestrzega europoseł Kosma Złotowski. Wtórują mu przedstawiciele organizacji branżowych, domagając się zmian w prawie.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
|

6.09.2023

Pozostało 90% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Chodzi o rozporządzenie Consortia Block Exemption Rregulation (CBER), które wyłącza spod unijnych zasad konkurencji wielkie alianse żeglugowe. Prawo to obowiązuje od 2009 i pierwotnie miało wygasnąć już kilka lat temu, jednak w 2019 r. jego obowiązywanie przedłużono do 25 kwietnia 2024 r. W zeszłym roku Komisja Europejska uruchomiła procedurę, podczas której prowadzana jest ocena, czy CBER powinno nadal obowiązywać, czy też należy je wygasić.

CBER skrytykowane

Opinie w tej sprawie zgłosiło ponad 50 podmiotów, wśród których były organizacje biznesowe, transportowe, stowarzyszenia przedsiębiorców, konsumentów oraz logistyków pochodzące m.in. z Belgii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Bułgarii, Estonii i Finlandii – wymienia Polska Izba Spedycji i Logistyki, należąca do European Association for Forwarding, Transport, Logistics and Customs Services „CLECAT” – międzynarodowej organizacji, która wypowiedziała się przeciwko CBER, uważając jej zapisy “za nieprzystające do aktualnych wyzwań i realiów rynkowych”.

10 przewoźników morskich, skupionych w 3 aliansach żeglugowych przewozi ponad 80 proc. całości światowego handlu kontenerowego, a za taką sytuację płacą także polscy konsumenci. Kontenery przeładowywane w polskich portach pochodzą bowiem ze statków największych konsorcjów, a te kontenery obsługuje polska branża spedycyjna. W związku z tym sytuacja, która ukształtowała się na rynku żeglugowym ma bezpośredni wpływ na sytuację gospodarczą w naszym kraju – twierdzi Juliusz Skurewicz, sekretarz rady PISiL.

Wtóruje mu europoseł Kosma Złotowski, który w czerwcu zapytał przedstawicieli Komisji Europejskiej o stan prac nad przedłużeniem obowiązywania rozporządzenia CBER.

Zdaniem polityka, “zgoda Komisji Europejskiej (…) na wyłączenie aliansów żeglugowych z ogólnych zasad konkurencji, przyczyniła się do znacznego pogłębienia stopnia „oligopolizacji” morskiego rynku przewozów kontenerowych. W rezultacie osłabieniu uległa pozycja pozostałych podmiotów działających po stronie popytowej tego rynku, a głównie załadowców i spedytorów morskich”.

Europoseł skrytykował dalsze obowiązywanie prawa, zgodnie z którym “tworzenie konsorcjów żeglugowych nie podlega ocenie regulatorów rynku, ani nie wymaga ich zgody”.

Zdaniem PISiL większość opinii, które wpłynęły do KE w tej sprawie, jest równie krytyczna.

Mamy więc nadzieję, że tym razem zostaną one uwzględnione, a szkodliwe dla całej branży transportowej rozporządzenie przestanie obowiązywać lub co najmniej zostanie zmodyfikowane w taki sposób, aby nie szkodziło większości podmiotów obsługujących łańcuchy dostaw – skomentował Skurewicz.

KE odpowiada

Tymczasem Komisja Europejska zapewniła, że analizuje opinie, które otrzymała i zamierza się z nimi uporać przed końcem br.

Zapewniła ponadto, że “jest gotowa rozważyć zastosowanie niezbędnych środków w przypadku otrzymania jakichkolwiek wyraźnych i uzasadnionych przesłanek wskazujących na zachowanie antykonkurencyjne na mocy art. 101 lub 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej” – czytamy w oficjalnej odpowiedzi, udzielonej Kosmie Złotowskiemu przez Margrethe Vestager, unijną Komisarz ds. Konkurencji.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi