TransInfo

Logistyka 4.0 w praktyce. Zobacz, jakie korzyści może dać magazyn pojemnikowy

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Clics Toys, producent klocków konstrukcyjnych, zwiększy wydajność i usprawni proces przygotowywania zamówień dzięki automatyzacji. Magazyn pojemnikowy, który powstaje w belgijskiej miejscowości Wuustwezel, ma zapewnić firmie znaczące korzyści.

Clics Toys to działający od niemal dwóch dekad, belgijski twórca i producent kolorowych klocków konstrukcyjnych. Zabawki te dostępne są na rynkach czterdziestu krajów świata. Mają rozwijać wyobraźnię przestrzenną i kreatywność dzieci. Te same cechy pożądane są również u osób całkiem dorosłych, w tym u specjalistów od transportu i logistyki. To oni wymyślili np. automatyczne magazyny pojemnikowe, zwane często miniload.

Z dalszej części artykułu dowiesz się, jakie korzyści można uzyskać dzięki wprowadzeniu magazynu pojemnikowego.

 

Pozostało 86% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Clics Toys, producent klocków konstrukcyjnych, zwiększy wydajność i usprawni proces przygotowywania zamówień dzięki automatyzacji. Magazyn pojemnikowy dla firmy powstaje w belgijskiej miejscowości Wuustwezel. Ma zapewnić znaczące zwiększenie pojemności magazynowej i pozwolić na składowanie 7,8 tys. pojemników o wymiarach 400 x 600 mm.

Clics Toys to działający od niemal dwóch dekad, belgijski twórca i producent kolorowych klocków konstrukcyjnych. Zabawki te dostępne są na rynkach czterdziestu krajów świata. Mają rozwijać wyobraźnię przestrzenną i kreatywność dzieci. Te same cechy pożądane są również u osób całkiem dorosłych, w tym u specjalistów od transportu i logistyki. To oni wymyślili np. automatyczne magazyny pojemnikowe, zwane często miniload.

Magazyn pojemnikowy automatyzuje operacje

Automatyczny magazyn pojemnikowy składa się z korytarza roboczego, w którym przemieszcza się układnica. Wyposażony jest w niezbędne systemy zapewniające ergonomię i bezpieczeństwo pracy, aby maksymalnie ułatwić codzienną obsługę urządzenia oraz jego konserwację. System jest sterowany za pomocą oprogramowania zarządzającego, które rejestruje rozmieszczenie wszystkich materiałów w magazynie i prowadzi inwentaryzację w czasie rzeczywistym. W dowolnym czasie można ustalić położenie danego towaru w magazynie.

Wśród kluczowych zalet dostawca systemu zastosowanego w Clics Toys wymienia:

– wykorzystanie bardzo wygodnej zasady dostarczania produktu do operatora,

– automatyzację operacji przy wejściu i wyjściu ładunków,

– stałą kontrolę i aktualizację stanu magazynowego,

– eliminację ewentualnych błędów wynikających z ręcznego zarządzania magazynem,

– skrócenie czasu kompletacji i przygotowania wysyłki,

– maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej,

– wygodę i łatwość dostępu do danej jednostki ładunkowej.

Regały do składowania pojemników lub tac znajdują się po obu stronach. Na jednym z końców systemu regałowego lub z jego boku zlokalizowana jest strefa kompletacji i obsługi ładunków. Wykonana jest na bazie przenośników małej ładowności, na których układnica umieszcza wyjęte z regału pojemniki lub tace. Przenośniki transportują pojemniki do operatora i po wykonanej przez niego czynności (np. pobraniu towaru) przekazują je z powrotem do układnicy, po to by ponownie zostały umieszczone na półce regału.

Oprogramowanie nadzoruje stany magazynowe

System jest zarządzany oprogramowaniem rejestrującym położenie wszystkich towarów w magazynie i nadzorującym stany magazynowe w czasie rzeczywistym. Wyjątkowa elastyczność systemu zapewnia możliwość jego integracji z każdym procesem produkcyjnym, magazynowym lub kompletacyjnym.

Automaty pojemnikowe przeznaczono do składowania różnego rodzaju produktów: wyrobów z metalu, sprzętu AGD, części zamiennych, a także zabawek. 

W przypadku fabryki zabawek, po obu stronach dwóch 40-metrowych korytarzy magazynu zamontowano regały o podwójnej głębokości i wysokości 5 m. Zadaniem automatycznej układnicy jest umieszczanie i pobieranie pojemników na i z regałów. Na jednym końcu regałów znajduje się system przenośników, którym pojemniki są dostarczane do odpowiednich korytarzy w celu ich umieszczenia na regałach przez układnice, a także, zgodnie z zasadą “produkt do operatora”, do pracowników.

Fot. Mecalux

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi