TransInfo

Fot. Bartosz Wawryszuk

Wyraźne zmniejszenie zatorów płatniczych w branży transportowej. Efekt przepisów i “czarnej listy”?

Wrześniowa edycja “Obserwatorium opóźnień w płatnościach w sektorze transportu drogowego w Hiszpanii” pokazała widoczne skrócenie terminów zapłaty za usługi przewoźników. W Polsce dyscyplina płatnicza w branży TSL wygląda lepiej niż na Półwyspie Iberyjskim, ale nie tak dobrze, jak w Niemczech.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Aktualizowane co miesiąc obserwatorium hiszpańskiego Ministerstwa Transportu wykazuje znaczne skrócenie terminów płatności dla przewoźników średnio do 65 dni. Oznacza to, że firmy przewozowe otrzymują pieniądze za świadczone usługi w zbliżonym do maksymalnego terminu płatności określonego przez prawo (tj. 60 dni). 

W dużej mierze dzieje się tak dzięki intensywnym w ostatnich miesiącach działaniom służb kontroli transportu (realizowanych również pod kątem zakazu załadunku i rozładunku) w połączeniu z surowymi sankcjami, które hiszpański rząd wprowadził pod koniec 2021 r. – komentuje hiszpańska federacja związków transportowych Fenadismer. 

Pozostało 74% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Przypomnijmy, że za opóźnienia w płatnościach w Hiszpanii grożą grzywny sięgające nawet 30 tys. euro. Wśród działań mających na celu walkę z zatorami płatniczymi w hiszpańskim sektorze transportu na szczególną uwagę zasługuje również publikacja tzw. czarnej listy klientów., To wykaz firm, które zostały ukarane w toku postępowania administracyjnego za opóźnienie w płatności za transport drogowy towarów. Pierwszy taki rejestr hiszpański resort transportu opublikował w sierpniu tego roku. Znaleźli się na niej m.in. znani międzynarodowi operatorzy transportowi.

Mimo wyraźnej poprawy dyscypliny płatniczej we wrześniu, 66 proc. płatności nadal odbywa się z opóźnieniem – w terminie od 60 do 90 dni. 11 proc. przedsiębiorstw płaci w okresie do 120 dni (rok wcześniej ten odsetek wynosił 20 proc.).

Płatności w Niemczech i w Polsce

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w Niemczech, gdzie terminy płatności w branży transportowej są znacznie krótsze. 

Z analizy przeprowadzonej przez Coface, firmę świadczącą usługi faktoringowe, wynika, że w Niemczech przewoźnicy w tym roku otrzymują zapłatę średnio w ciągu około 31 dni. Dla porównania w 2022 r. termin ten wynosił 30 dni. Branża przewozowa jest jednym z sektorów najbardziej dotkniętych opóźnieniami – w 2023 r. dotyczą one około 85 proc. firm. 

Sytuacja w Polsce pod względem terminów płatności jest zbliżona bardziej do hiszpańskiej niż niemieckiej rzeczywistości.

Kiepska passa polskiego sektora TSL trwa. Firmy transportowe zmagają się nie tylko z trudnościami gospodarczymi w kraju, ale również z pogarszającą się koniunkturą międzynarodową i spadkiem popytu na usługi transportowe” – komentuje Katarzyna Szulik, ekspert ds. marketingu z firmy Transcash.eu świadczącej usługi faktoringowe i windykacyjne.

Choć wspomniane okoliczności mogłyby sugerować wydłużenie terminów płatności, dane Transcash.eu tego nie pokazują.

Terminy płatności między 2022 a 2023 r. pozostały na podobnym poziomie, wynoszącym 55 dni w przypadku usługi mikrofaktoringu i 52 w faktoringu pełnym. W polskiej branży TSL ten okres mieści się w ustawowej normie, choć trudno go nazwać satysfakcjonującym” – podkreśla Katarzyna Szulik. Dodaje, że daleko nam choćby do Niemiec, gdzie termin płatności jest prawie o połowę krótszy. 

Najważniejsze jest, że wbrew niesprzyjającej sytuacji, trend się nie pogarsza. Biorąc pod uwagę ustawowe ograniczenia, Polska pozostaje w celu” – podsumowuje ekspertka.

 

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi