TransInfo

Logistyka 4.0 w praktyce. Zobacz, jakie korzyści daje w magazynie układnica trójstronna

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

SMA Magnetics to polska firma, która od lat stawia na automatyzację. Dotyczy ona zarówno procesu produkcyjnego, jak i logistyki. W magazynie przyfabrycznym w Zabierzowie specjaliści z Mecaluksa zainstalowali system przenośników, który łączy powierzchnię składową z produkcyjną. W każdym z trzech korytarzy pracuje układnica trójstronna.

Działająca od 1981 r. spółka SMA Magnetics jest producentem elementów indukcyjnych wykorzystywanych m.in. w branży energetycznej, motoryzacyjnej i transportowej. Jej produkty trafiają do odbiorców w Polsce i za granicą. Od lat znana jest z ze stosowania najnowszych technologii we wszystkich procesach.

Niedawno SMA Magnetics uruchomiła w Zabierzowie koło Krakowa nowy, automatyczny magazyn wyposażony w system przenośników skomunikowany z tutejszą fabryką.

Układnica trójstronna rozkłada palety na dwie strony

Inwestycja ma zapewnić niezbędną pojemność przestrzeni magazynowej w perspektywie wzrostu produkcji i prognozowanego rozwoju firmy. Przenośniki łączące oba obiekty transportują każdego dnia surowce na produkcję, a z powrotem gotowe produkty. Obwód transportowy tworzą trzy systemy przenośnikowe usytuowane na różnych kondygnacjach. Pierwszy z nich znajduje się w przedniej części magazynu automatycznego, na poziomie posadzki.

Pozostałe przenośniki zamontowano z boku regałów na poziomie 1 i 2, przy czym każdy z nich jest połączony z inną linią produkcyjną. Trzy korytarze z regałami o pojedynczej głębokości po obu stronach mieszczą 791 palet. W dwóch korytarzach zamontowano regały, które mają 10 m wysokości, w trzecim zaś są niższe, mierzą bowiem 7,7 m, ponieważ nad nimi przebiegają przenośniki wejściowe i wyjściowe. Odpowiednie rozmieszczenie towaru podnosi wydajność magazynu, gdyż pozwala zoptymalizować ruch urządzeń transportu bliskiego.

W dwóch korytarzach składowane są surowce i produkty gotowe, natomiast w trzecim półprodukty, które przed umieszczeniem na regałach pokrywa się warstwą żywicy, a następnie składuje osiem godzin, do jej wyschnięcia.

Ponadto w każdym korytarzu produkty o większej rotacji umieszcza się z przodu, a te, na które zapotrzebowanie jest mniejsze, składowane są w głębi. Magazyn jest w pełni zautomatyzowany, dlatego pracuje nieprzerwanie przez całą dobę. W każdym korytarzu pracuje jedna układnica trójstronna, której zadaniem jest obsługa regałów. Układnica porusza się z prędkością 100 m/min. Urządzenie wyposażono w głowicę obrotową, która pozwala pobierać i odkładać palety w trzech pozycjach, jednej przedniej i dwóch bocznych.

Ukladnica trójstronna w magazynie SMA Magnetics

Głowica obrotowa układnicy trójstronnej w magazynie SMA Magnetics Fot. Mecalux

WMS wyznacza miejsca składowania

Zarządzanie magazynem, czyli koordynowanie całego, odbywającego się w nim procesu, zapewnia oprogramowanie Easy WMS. Do jego zadań należy wyznaczanie miejsc składowania produktów na podstawie ich cech i rotacji. Dzięki niemu można śledzić w czasie rzeczywistym stan magazynowy oraz zapewnić odbiorcom sprawną i terminową realizację zamówień.

Wśród kluczowych korzyści użytkownicy wymieniają:

– maksymalne wykorzystanie powierzchni, optymalne zagospodarowanie dostępnego miejsca

– wysoką wydajność procesu magazynowego

– połączenie magazynu z fabryką (system przenośników transportuje produkty gotowe, półprodukty i surowce między magazynem a fabryką).

W magazynie jest miejsce dla 791 palet o wymiarach 800 x 1200 mm. Maksymalna waga palety to 1000 kg. Regały mają 10 oraz 7,7m wysokości, a także 23,5 m długości.

Fot. Mecalux

Trans.INFO Talks - baner

Tagi