TransInfo

Fot. AdobeStock/Sergey

Ubyło ładunków intermodalnych na kolejowych szlakach

Wyniki przewozowe kolejowego transportu intermodalnego w Polsce za III kwartał 2023 r. są zdecydowanie lepsze niż w II kwartale. Jednak w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku widać spadki.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

W ujęciu do III kwartały 2022 roku masa ładunków spadła o 8,6 proc., a praca przewozowa o 4,5 proc. – wynika z danych przedstawionych przez Urząd Transportu Kolejowego.

Masa ładunków w transporcie intermodalnym przewiezionych koleją w III kwartale osiągnęła prawie 6,2 mln ton. Rok wcześniej było to ponad 6,7 mln ton. Wykonana przy tym praca przewozowa doszła do poziomu 2,2 mld tonokilometrów (2,3 mld w III kwartale ubiegłego roku).

Pozostało 73% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Wyniki za okres III kwartału 2023 r. są jednak zdecydowanie lepsze niż te osiągnięte w II kwartale. Według statystyk UTK masa towarów wzrosła o 0,4 mln ton (o 6,5 proc.), a praca przewozowa o 0,1 mld tonokilometrów (o 7,4 proc.).

Od lipca do września 2023 r. przewoźnicy kolejowi przetransportowali łącznie ponad 396 tys. sztuk jednostek intermodalnych, co stanowiło ponad 607 tys. TEU. W analogicznym okresie ubiegłego roku ich liczba była większa (spadek o 11,2 proc. i 15,6 proc. według TEU).

Na wyhamowanie wzrostów przewozów intermodalnych oddziałuje nadal niepewna sytuacja za wschodnią granicą, wywołana agresją Rosji na Ukrainę. Istotne jest wobec tego rozwijanie nowych potencjalnych kierunków w transporcie ładunków intermodalnych” – skomentował dr inż. Ignacy Góra, prezes UTK.

W III kwartale kolejowe przewozy intermodalne realizowało 25 licencjonowanych przewoźników, (o jednego więcej niż kwartał wcześniej). W czołówce firm oferujących tego rodzaju przewozy są PKP Cargo, PCC Intermodal oraz DB Cargo.

Po trzech kwartałach tego roku operatorzy kolejowi przewieźli w Polsce 17,7 mln ton ładunków intermodalnych (1,2 mln sztuk jednostek). W przeliczeniu stanowiło to 1,8 mln TEU.

W porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku oznacza to zmniejszenie masy o 11,4 proc., liczby jednostek o 13,3 proc. i spadek liczby TEU o 17,8 proc. Tak duże spadki wymagają wdrażania rozwiązań zachęcających do powrotu towarów na kolej” – czytamy na stronie UTK.

Dlatego aby wspierać rozwój transportu intermodalnego, Ministerstwo Infrastruktury wraz z UTK i  spółką PKP Polskie Linie Kolejowe, opracowały rekomendacje wprowadzenia nowego systemu wsparcia. Zostały one ujęte jako jedno z działań przewidzianych w dokumencie „Kierunki Rozwoju Transportu Intermodalnego do 2023 r. z perspektywą do 2040 r.” Podstawowym założeniem programu jest zwiększenie ulgi intermodalnej dla pociągów wiozących tego rodzaju ładunki poruszających się z dużą prędkością.

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi