Odsłuchaj ten artykuł
Polacy twierdzą, że Pakiet Mobilności zaszkodzi to tysiącom firm transportowym. Komisja Europejska jednak wie lepiej…
Związek Pracodawców TLP, który utworzył Sojusz na rzecz Przyszłości Transportu, otrzymał odpowiedź Komisji Europejskiej na zastrzeżenia wobec Pakietu Mobilności przedstawionego 31 maja br. przez komisarz ds. transportu Violetę Bulc.
W czerwcu tego roku członkowie Sojuszu na Rzecz Transportu przesłali list otwarty do Komisji Europejskiej, w którym przedstawili swoje zastrzeżenia wobec Pakietu Mobilności (pełną treść listu w języku angielskim znajdziecie TUTAJ).
Zdaniem członków sojuszu, mimo starań mających na celu uproszczenie przepisów regulujących transport za pomocą Pakietu, Komisja osiąga wręcz odwrotny efekt.
Ponadto propozycje KE, w opinii członków Sojuszu, nie tylko nie rozwiązują kwestii środków protekcjonistycznych, ale także mogą prowadzić do poważnego zakłócenia swobodnego przepływu towarów i usług w całej UE.
Odpowiedź Komisji
Z pisemnej odpowiedzi członkowie Sojuszu dowiedzieli się, że Komisja Europejska przeprowadziła szerokie konsultacje środowiskowe przed ogłoszeniem projektu Pakietu Mobilności oraz że wszelkie propozycje w Pakiecie zawierają wszechstronną ocenę aktualnej sytuacji prawnej i faktycznej w transporcie.
Jak czytamy na stronie związku TLP, KE zaznacza w liście, że przepisy o delegowaniu pracowników mają zastosowanie do sektora transportu i wymagają jedynie dostosowania do specyfiki tej branży.
Krajowe regulacje dotyczące płac minimalnych w transporcie oraz towarzyszące im przepisy wykonawcze stanowią nadmierne obciążenie administracyjne dla przewoźników, prowadząc jednocześnie do ograniczenia w swobodzie przepływu usług. Dlatego też Komisja zaproponowała 3-dniowy okres karencji, w ciągu którego przewoźnicy zagraniczni nie będą zobowiązani do stosowania przepisów o płacach minimalnych i urlopach, o ile nie będą wykonywać operacji kabotażowych.
KE przewiduje, iż proponowane przez nią rozwiązania w Pakiecie Mobilności, dotyczące delegowania, zmniejszą koszty administracyjne przewoźników o 58%” – informuje TLP.
Ponadto Komisja zwraca uwagę, iż projekt Pakietu Mobilności będzie lada moment przedmiotem prac Rady oraz Parlamentu Europejskiego.
Założyciel Sojuszu na rzecz Przyszłości transportu – TLP komentuje treść listu:
“Nie bez zaskoczenia odpowiedź Komisji Europejskiej nie zawiera nowych faktów ani argumentów w odpowiedzi na licznie zgłaszane wątpliwości co do treści rozwiązań w Pakiecie Mobilności, w szczególności w zakresie modelu delegowania pracowników. Czy uda się odwieść legislatorów europejskich od rozwiązań szkodliwych dla transportu? – najbliższe miesiące intensywnych prac wskażą na dominujący kierunek rozwiązań prawnych.”
Sojusz na rzecz Przyszłości Transportu
Utworzenie Sojuszu na rzecz Przyszłości Transportu było odpowiedzią przewoźników ze Środkowej i Wschodniej Europy na protekcjonistyczne działania Zachodu i regulacje planowane przez KE, które dla wschodniej branży transportowej mogłyby oznaczać koniec funkcjonowania.
Do Sojuszu na rzecz Przyszłości Transportu należą obecnie związki transportowe z Polski (TLP – założyciel), Litwy, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji oraz Macedonii.
Foto: Pixabay